Başkan

Prof. Dr. Ramazan ÇALIK, 1961 Antalya-Yeşilyurt doğumludur. 09.07.2012 tarihinde Yükseköğretim Kurumu Başkanlığı tarafından Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığına atanan Prof.Dr. ÇALIK,1985 yılında Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi‘nden mezun olmuştur. 1988 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Atatürk ilkeleri ve İnkilap Tarihi Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisansını, 1994 yılında da doktorasını tamamlayarak aynı kürsüde yardımcı doçent olarak atanmıştır.

Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi alanında 2005 yılında Doçent ve 2010 yılında Profesör unvanlarını alan ÇALIK, Türk-Alman Dostluk Derneği üyesi olup üç yıl Almanya olmak üzere Avusturya ve İsviçre’de akademik görevlerde bulunmuştur. Yurt içi ve yurt dışında yürütülen uluslar arası birçok Projede yürütücü ve danışman olarak görev alan Prof. Dr. ÇALIK, uluslar arası ve ulusal çok sayıda dergiye de hakemlik yapmıştır. Yürüttüğü Projelerle ülkemize 1,5 milyon Euro civarında maddi girdi sağlayan ÇALIK, bu faaliyetlerini halen sürdürmektedir.

Almanca ve Türkçe olmak üzere uluslar arası ve ulusal sempozyum ve konferansa konuşmacı ve yönetici olarak iştirak etmiştir.

Bir dönem Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr ÇALIK; dekan yardımcılığı,senato üyeliği ve meslek yüksekokulu müdürlüğü gibi çeşitli idari görevlerde de bulunarak yöneticilik alanında tecrübe sahibi olmuştur. Son olarak Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. ÇALIK, Akademik kariyerine nokta koyup siyasete atılmıştır. 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Serik’te Ak Parti adayı olarak girdiği seçimleri kazanarak Serik Belediye Başkanı olmuştur.

Almanca bilen Ramazan ÇALIK,evli ve üç çocuk babasıdır.