Announcement

Council Meeting At August

Council meeting was held in August 2014.

Read More

Council Meeting At July

Council meeting was held in July 2014.

Read More

Council Meeting At September

Council meeting was held in September 2014.

Read More

Activities

Group of Dance with Music My Türkiye start for the First Aspendos Night Activities

Read More

Announce about Real Estate and Environmental Cleaning Debt

Announce about Real Estate and Environmental Cleaning Debt

Read More

Announce about Real Estate

Announce about Real Estate

Read More

Blank information form about Real Estate and Environmental Cleaning

Blank information form about Real Estate and Environmental Cleaning has added.

Read More

interactive application

N75A1124

Serik Belediyesi ve Almanya’nın Würzburg Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliğiyle düzenlenen “Geleceğin Modern Serik’i için Yeni Fikirler” konulu şehir planlaması tpolantısı yapıldı.

Serik Belediyesi ve Almanya’nın Würzburg Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliğiyle düzenlenen “Geleceğin Modern Serik’i için Yeni Fikirler” konulu şehir planlaması çalışması sonuç toplantısı Bellis Otel’de yapıldı. Toplantıya, Serik Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık, Würzburg Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Martin Schirmer, Würzburg Üniversitesi öğrencileri, CHP, MHP ve Ak Partili Serik Belediye Meclis Üyeleri, Dr. Latif Çelik ve belediye çalışanları katıldılar.

Çalık; “Hep birlikte başaracağız”

N75A1284

Serik Belediyesi ve Almanya’nın Würzburg Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliğiyle düzenlenen “Yeni Fikirler” konulu şehir planlaması çalışması tamamlandı. Prof. Dr. Martin Schirmer Başkanlığında 5 akademisyen ve 42 öğrenciler, gruplar halinde bir haftalık çalışma sürecinde

11 ayrı plan çalışması ortaya koydu. Almanya gezisinde kurdukları temasların içinde yer alan Würzburg Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Martin Schirmer ile iletişime geçen Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık, açılış konulmasında ana amaçlarının Serik’i geliştirmek olduğunu söyledi. Çalık, “Bizim ana projemiz Serik’i geliştirmemiz. Burada sağ olsun CHP’li MHP’li Meclis Üyelerimiz var. Oturup hep birlikte başaracağız. Almanların fikrini, Konya’daki üniversitenin fikrini, özsel sektörün fikrini almak zorundayız. En önemlisi de halkımızı bu işin içine dahil etmek zorundayız. Geldiğimiz ilk günden beri kafa yoruyoruz. Acele etmiyoruz. Acele edip yanlış yapmaktansa dikkatli olmalıyız” diye konuştu.

N75A1094

“İyi bir planlamaya ihtiyacımız var”

Şehircilik Bakanlığı ve Selçuk Üniversitesi’yle de çalışılacağını hatırlatan Çalık, “İlk zamanlar TOKİ’ye biraz yaklaşalım demiştik. Şimdi TOKİ’den biraz uzak duruyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla görüştük. Çünkü her planlamayı kendisi yaptırıyor ve hem de ücretini kendisi ödüyor. TOKİ olsaydı 2 veya 2.5 milyon TL. para ödemek zorunda kalacaktık. Bakanlığı daha samimi bulduk. Kısmet olursa önümüzdeki günlerde uzmanlar gelecek ve hem Bakanlık hem Selçuk Üniversitesi ile birlikte hareket edeceğiz. Almanların ve sizlerin görüşünü de dahil ederek Serik’i planlamak istiyoruz. Halkımızı da arkamıza almak zorundayız. Bunun için çaba sarf ediyoruz. Serik’i planlarken takdir ederseniz bugün olacak iş değil. İyi planlamaya ihtiyacımız var. Almanlar sunumun başına Serik 2030 yazmışlar. Bizimle ilgisi yok. Aslıda bazı projeler uzun olduğu için 2030 yılını hedef koymuşlar. Bu Almanların düşüncesi. Bu bir resmi toplantı değil. Almanlar bir haftadır buradalar. Misafir ettik. Belconti Otelimiz ağırladı ve onlara teşekkür ediyoruz. Alman mimarlara ücret ödemedik. Döndüklerinde de üç ay gibi bir süre çalışarak planların son halini getirecekler. Bu planları fikirleri değerlendireceğiz” dedi.

Prof. Dr. Martin Schirmer; “Serik’in daha iyi tanıtılması bizi çok sevindirecek”

Würzburg Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Martin Schirmer, öğrencilerinin yaptığı çalışmalar ve tespitler hakkında detaylı sunum yaptı. Serik’in sorunlarını ve yapılması gerekenleri anlatan Prof. Dr. Schirmer’in tespitlerinde, Serik merkezindeki Kızderesi’nin yeşil dokuya bürünmesi, belediye binasının Atatürk Caddesi ile birleşmesi, mevcut parkların birbirine bağlanması, trafik ile araç park sorununun çözülmesi, kaliteli yaşam ile tarihi ve kültürün korunarak Serik’in dokusunun korunası en fazla ön plana çıkan temalar oldu. Prof. Dr. Schirmer, “Bizim çalışmalarınız ile Serik’in daha iyi tanıtılması bizi çok sevindirecek. 5 gün çok sıkı bir şekilde çalıştık. Serik’te çok sorun bunduk çok soruyla karşılaştık. Bu sorulara cevaplar araştırdık. Çalışmanın ileride iyi bir şekilde genişlemesi gerekli. Serik büyük metropollerin arasında ana yol üzerinde bir yer. Antalya, Belek, Side, bu üçgen arasında kalan Serik önemli bir yere sahip. Aspendos’un önemini biliyoruz. Arkasında da Toroslar var. Bu konumundan dolayı Serik nasıl bir fayda sağlayabilir bunu bulmak zorundayız” diye konuştu.

“Serik gelişirken büyük bir dinamizmi de ortaya koyuyor”

Serik merkezi ile Belek’in kıyaslanmaması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Schirmer, “Şunu anlamak lazım. Serik, Belek değildir. Belek ile karşılaştırılmamalıdır. Belek modern zamanların ustalık konumunda. Sanat eseri olarak değil hızlı bir yapılaşma olmuş. Suni bir atmosfer görüyoruz ve yaşıyoruz. Tarihi de tarih değil suni bir durum. Şehrin merkezi bile suni bir yapılaşmayla meydana gelmiş. Ormanlar da suni yapılanmış. Serik tabiî ki ondan tam tersi ve çok değişik. Bir seyahat için Almanya’dan birisi gelirse küçük bir şehrin durumun görmek istiyorsa Serik’i görmeli. Bu son derece ciddi bir durumdur. Çünkü Serik ve civarında tabiat var. Tabiatın ortasında suyu görüyoruz. Turistlerin tam istediği manzara ve yaşam tarzına konum oluşturabilecek veriler var. Çok daha önemlisi Serik’in çevresindeki tabiat varlıkları çiftçilik ve tarımla ilgili konular. Tabii ki çevre, şehrin gelişmesinde önemli. Serik’in bir Pazar yeri var (Salı pazarı) burada biraz da kaos var. Ama yaşam olarak çok hareketli bir pazar. Serik gelişirken büyük bir dinamizmi de ortaya koyuyor. Bu gelişme zaman zaman plansız şekilde devam ediyor” dedi.

N75A1138

“Bu şehri planlamak ve gelişmesini takip edebilmek kolay değil”

Serik’in planlamasını takip etmenin zor olduğuna işaret eden Prof. Mimar, Schirmer, “Bu şehri planlamak ve gelişmesini takip edebilmek kolay değil. Tarım ve seracılık şehrin kenarını sarmış durumda. Şehrin dışındaki yetişen ürünlerde şehrin pazarında fark ediliyor. Buda ekonomiye girdi sağlıyor. Caddeler de çok hareketli. Ciddi ve hızlı bir yaşam olduğunu fark ediyoruz. Ama şehrin ortasında sessiz dinlenme yerleri de var. Sosyal dinlenme yerleri kahvehaneler de dikkatimizi çekti. Bu küçük pasajlar aslında şehri ziyaret edenlerin aradığı ve ilgi duyacakları yerler de var. Bahçelerin yeşil olması ayrı bir güzellik. Tarihi kültürü devam ettirmek için küçük el işleri yapan esnaflarda önemlidir. Eski binalar böyle kötü görünse de ziyaret edenlerin dikkatini çeker. Gerçekler ortaya çıkıyor. Salı Pazarı fazla otantik olmasa da çok güzel kulanım olan bir yer. Belek’teki Pazar yeri de var ama Serik’teki Pazar yeri daha önemli. Serik bahçeleri ve ağaçlarıyla başka yerlerden daha yeşil. Serik’teki meyve sebzeler halka ucuz sunulduğu için kendi mamullerinin olması ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

“Kızderesi’nin, kanal olarak durması Serik’e yapılan çok büyük bir haksızlık.”

Serik merkezinde bulunan Kızderesi’ne önem veren Prof. Schirmer, “Aslında şehirde görünmese de değişik kaliteler de var. Ana caddenin kenarındaki küçük park, insanlar için bir yaşam alanı oluşturulabilir. Yaya olarak göze batmasa da yukarıdan helikopter ile bakılınca Serik çok güzel planlanacak duruma da gelebilir. Birde burada kalite saklı duruyor. Kızderesi’nin, kanal olarak durması Serik’e yapılan çok büyük bir haksızlık. Burası ileride yeşil bir kanal ve çevreyle şehre bağlanıp dinlenme alanı olabilir. Çok güzel bir parkınız var ama parkın yanından ana yolun gelmesi kullanımı engelliyor.”

N75A1120

“Yeni belediye binasını ile Atatürk Caddesi birleşmeli”

“Büyük yol sizin için iyi görünse de şehri ikiye böldüğü için ayrılık da yaratıyor. Serik halkına birkaç soru sorduk. Bir tanesi şehrin merkezi neredeydi yoksa belediyeni olduğu yerler mi dedik. Belediye binasının ana caddeden arkada durmasını bir türlü anlamış değiliz. Yeni belediye binasını şu an kullanılan Atatürk Caddesi ile nasıl birleştirilebilir bunu araştırmamız lazım. Eski Serik de yavaş yavaş bitmek üzere. Aslında Serik için burası büyük bir kayıp. Serik eski binaları mı yeni binalarımı korumak istiyor. Bunu bilmek lazım. Almanya da kötü yaya yolları hiç görülmez” dedi.

“Bu kaldırımlar arabalar için mi insanlar için mi?”

Ciddi bir trafik ve araç park etme kültürü olduğunu ifade eden Prof. Dr. Schirmer, “Arabaların park etmesi insanların yürümesine zorluk oluyor. Kaldırımlarda yürürken çoğu zaman sağa sola çarparak yürünüyor veya yan geçmek zorunda kalıyorsunuz. Bu kaldırımlar arabalar için mi insanlar için mi? Buna karar verilmeli. Geniş alanlarda var ama bu durumda bu şehir yaşanabilir şehir değil. Tabii ki trafik önemli ve şehre katkıdır. Biz trafiğin ne kadar olacağına karar veren değiliz ama şehrin nasıl planlanacağına karar verenleriz. Buradaki soru trafik sorununu. Nasıl çözülüp nereye yönlendirmeli. Serik’te ciddi bir park etme kültürü problemi var. Birçok park uzun olmuş. Araba sürücülerine yer kalmadığını görüyoruz. Şehrin içerisinde neden park edilip böyle problem yaratılıyor. Çünkü şehirde park etme yerleri yok. Park etmek için park alanları yapılmalı. Ciddi bir sorun da nerelerde park edilmeli?. Aslında biz bu ciddi sorunu ortaya koyup onu çözmemiz lazım. Antalya da bisikletlerin bile park yeri var bunlar örnek alınmalı. 2020-2030’ları düşünürken bunlar hep karşınıza çıkacak sorunlar” dedi.

Öğrencilerimiz canla başla çalıştılar”

Alman mimar adayı öğrencilerin Serik’e geldiklerinde şok yaşadıklarını belirten Prof. Dr. Schirmer, “Ortaya çıkan çok soru vardı bunlara cevap bulmaya çalıştık. Buraya gelmeden önce şehrinizi analiz etmeye çalıştık. Evler ve tarım alanları ciddi şekilde fark ediliyor. Küçük ya da büyük olsun yeşil yerler şu anki var olan yeşili sembolize ediyor. Yeşil alanların birbirine bağlanmaması da büyük kayıp. Birbirine bağlanmalı. Öğrencilerimiz neyin iyi olup olmadığı çalışmalarını yaptı. Şehre geldiklerinde şok yaşadılar. Çünkü karşılarında çok ciddi problem vardı. Planın üzerinden çok daha farklı bir şehir gördüler. Öğrencilerimiz canla başla çalıştılar ve çizdiler” diye konuştu.

Würzburg Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Martin Schirmer, 5 akademisyen ve 42 öğrenci, 7 grup halinde yaptıkları 11 ayrı plan çalışmasını üç ay daha devam ederek, planların son halini Başkan Ramazan Çalık’a ulaştıracak. Würzburg Üniversitesi Mimarlık Fakültesi heyeti, Bellis Otel’de yapılan sunum ve onurlarına verilen akşam yemeğinin ardından, Almanya’ya döndü.

Belediye Başkanı Ramazan Çalık, Würzburg Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Martin Schirmer’e Yörük Halısı hediye ederken, akademisyenler ve öğrencilere de ayrı ayrı fincan takımı ile lokum hediye etti.

N75A1317

spot 32 spot 33 spot 34 spot 35