Announcement

Council Meeting At August

Council meeting was held in August 2014.

Read More

Council Meeting At July

Council meeting was held in July 2014.

Read More

Council Meeting At September

Council meeting was held in September 2014.

Read More

Activities

Group of Dance with Music My Türkiye start for the First Aspendos Night Activities

Read More

Announce about Real Estate and Environmental Cleaning Debt

Announce about Real Estate and Environmental Cleaning Debt

Read More

Announce about Real Estate

Announce about Real Estate

Read More

Blank information form about Real Estate and Environmental Cleaning

Blank information form about Real Estate and Environmental Cleaning has added.

Read More

interactive application


“Ürün Kalitesini Artırarak Avrupa Pazarları İle Buluşturmak”

Serik Belediyesi, IKG Enstitüsü ve TiD- Türk İşadamları Derneği tarafından organize edilen sempozyuma Akdeniz ve Selçuk Üniversiteleri de akademisyen seviyesinde bilimsel destek verdi.

Serik Belediye sınırları içerisindeki çok sayıda çiftçi, davetli ve tarım sektörü uzmanlarının katıldığı sempozyumu ile Serik Belediyesi kendi sorunlarına sahip çıkmak için uluslararası alanda yaptığı araştırmaların verdiği başarılı sonuçları görmenin mutluluğunu yaşadılar.

N75A9019

Uzun yıllardan bu yana sadece bir tarım şehri olarak bilinen Serik şehrinde Nisan ayındaki başkan değişikliği farkı kendini göstermeye başladı. Serikliler dışa açılarak daha çok ihracat ve dış pazarlara ulaşmak için şartları zorlamaya başladı.

Geçtiğimiz ay kaymakam, belediye başkanı ve belediye meclis üyeleri ile Almanya’da çeşitli şehirleri dolaşarak görüş alışverişinde bulunan Prof. Dr. Ramazan Çalık başkanlığındaki Serik Belediyesi heyeti sektörün önemli kurum ve şahsiyetleri ile birlikte Serik’te I. Uluslararası Tarım Sempozyumu düzenleme kararı aldılar. Serik’in kendi sorunlarına sahip çıkmak için ortaya koyduğu kararlılık sadece Antalya bölgesi değil Almanya’da yaşayan Türkler arasında da ilgi ile karşılandı.

N75A8753

Uluslararası 1. Serik Tarım Sempozyumu geçtiğimiz hafta; Boğazkent Mahallesinde bulunan Port Nature Otelde yapıldı. Sempozyum da, İlçede Üretilen Gıda Ürünlerinin Avrupa Pazarlarına Ulaştırılması konusu ele alındı. Türk Alman iş adamları ile pazarlama konusunda bilgi alış verişinde bulunuldu.Sempozyuma: Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık, Emniyet Müdürü Fatih İnceyavuz, Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, Almanya Türk İş Adamları Derneği Başkanı Mustafa Baklan, Almanya IK Genel Başkanı Dr. Latif Çelik, Alman Yetkililer, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Osman Dirican, Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Kozan, BATEM Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Çömezoğlu, ATSO İlçe Başkanı Erol Karadayı, Çiftçi Malları Koruma Derneği Başkanı Beyazıt Işık, İlçe protokolü, Muhtarlar, Sebze Hali Komisyoncuları, Üreticiler ve diğer davetliler katıldı.

Sempozyumda ilk kürsüye gelen IKG Başkanı Dr. Latif Çelik, “Öncelikle hepinizi saygı ile selamlıyorum. Bu sempozyum bir ilçenin kendi göbeğimi kendim keserim diyerek yıllarca her şeyi devletten beklemek yerine uzaklardaki uzman ve ilgilileri biraraya getirerek yaptığı pazar araştırmalarının geldiği sonuçtur. Bu açıdan uzun yıllar unutulmayacak ve ilerleyen yıllarda bir çok ilçe ve yerel yönetim için de örnek teşkil edecektir. Uluslararası sempozyum düzenlemek bir belediye başkanının vizyonu ile ilgilidir. Sayin başkanın 6 aydır tarafları biraraya getirmek için verdiği gayretlere şahit olan biriyim. Bu açıdan başkanı huzurunuzda tebrik ediyorum. Bu salonda birbirinden değerli konuşmacılar ile Almanya’dan Serik’e özel ilgi duyararak gelen TiD- Türk İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Baklan Bey başkanlığındaki Türk asıllı gıda işverenleri ile Serik’in vefakar çiftçi, rençber ve seracılarını da saygı ile selamlıyorum. Bundan sonra Serik’in Avrupa’da daha iyi tanınması ve ürünlerinin aranılır hale gelmesi için ortaya koyulacak çabalara IKG Enstitüsü olarak destek vereceğiz“ dedi.

N75A8710

Konusmasi merakla beklenen TiD Başkanı Mustafa Baklan, “Sayın Başkan Prof. Dr. Çalık’ın heyecanına saygı duyuyorum. Hem ilçesini tanıtmak hem de bölgesel kalkınmayı tabana yaymak için ciddi anlamda gayret göstermektedir. Bizimle tanıştığında ne kadar gayretli ve samimi olduğunu anladım. Buraya bölge üreticiler ile tanışmak ve üretim kalitesini yerinde incelemek için geldik. Serik’in ciddi potansiyeli olduğunu biliyoruz ama Almanya Sebze hallerine ulaşan ürünlerin sizden geldiği ile ilgili hiç bir bilgi yok elimizde. Bunun manası sizin ürünleriniz çok sayıda aracıdan sonra bize ulaşmaktadır. Hedefleri tutturabilir, düşüncelerimizi hayata geçirebilirsek bundan sonra kartonlarınıza, kasalarınıza ve paketlerinize SERİK yazacaksınız“ şeklinde konuşması üreticiler tarafından uzun süre alkışlandı.

Mustafa Baklan devam ettiği konuşmasında, “Biz Avrupalı ithalatçılar da bu ülkenin evlatlarıyız. Allah nasip etti o ülkelerde başarılı olduk. Sizi, başka pazarların hiç tanımadığınız tüccarları değil, en iyi biz tanırız. Başkaları sadece sizin domatesinizin iyi olmasına bakar ama, biz buraya sadece malınızın iyisini değil, elimizi taşın altına koyarak yatırım yapmaya geldik. Sağolsun başkan her kolaylığı gösteriyor, biz de ne imkanımız varsa Serik’e sunmaya hazırız“ şeklinde konuştu.

Sempozyumda Mustafa Baklan’a şehrin anahtarı verilince tekrar söz alan Baklan, “Bundan sonra burada bir evim var. Dolayısı ile evimin bulunacağı Serik’e sürekli destek olacağım" dedi.

N75A8719

Sempozyum açılışında konuşan, Belediye Başkanı Ramazan Çalık;

“Uzun yıllardır hayalini yaşadığım bir olayı gerçekleştirmenin gururunu yaşıyorum. Ben çiftçi bir ailenin oğluyum. Babamın ve diğer çiftçilerin neler çektiğini çok iyi biliyorum. Serik, pehlivanlar diyarı... Serik, turizmin başkenti... Serik, tarımın fabrikası. Serik, Torosların gölgesinde büyüyen ve gelişen Akdeniz'in incisi...

Serik, coğrafi konumu ve yapısı bakımından zengin bir bölge. Turizmi ve tarımı birlikte yaşayan, tarihi yerleriyle bütünleşmiş, kültür beşiği zengin bir bölge. Akdeniz’de 22 km kıyı şeridine sahip olup; 8 km içeride, denizden 26 m yüksekliktedir. Kısmen dalgalı ovalık bir arazi üzerinde kurulmuştur. idari yapısında 66 mahalle bulunmaktadır.

Golf Turizmi ve Yayla Turizmini birlikte yaşayan Serik yılda ortalama 2 milyon turist ağırlamaktadır. Serik bölgesi yaylaları; bozulmamış doğal yapıları, yaşayan yöre kültürü, birçok bitki türünü barındıran doğası, huzuru ve daha sayılabilecek birçok özelliği ile alternatif turizm merkezlerinden biri olmaya adaydır. İlkbaharla birlikte çiğdemler çiçek açtığında Yörükler hayvanlarını otlatmak için Toros yaylalarına çıkmaya başlarlar. Akdeniz sıcaklıklarının etkili olduğu yaz aylarında ise çevre yerleşmelerden serin yaylalara çıkışlar giderek hızlanır. Aynı anda uygun iklim koşulları ile 12 ay boyunca golf oyuncularını ağırlayan Serik, Dünya Golf Turnuvasına ev sahipliği yapmıştır. Doğası ve uluslararası standartlara sahip golf kulüpleri ile Türkiye’nin golf alanında da parlayan yıldızıdır.

N75A9067

Öyle bir yer düşünün ki topraklarından bereket fışkırsın, Türkiye'de turizmin metropolü olsun. İnsanlarında Torosların, tüm Akdeniz’i kucaklayan şefkati ve heybeti olsun.

Cenabı Allah, topraklarımıza öyle nimetler vermiş ki cennetten bir köşede yaşamaktayız. Torosların zengin yeşilliğinden, Akdeniz’in inci mavisine uzanan bu bereketli topraklar yıllardır bizlerin ekmeği aşı olmuştur. Bu toprakların bereketi bizleri olunduğumuz konuma getirdi. Mutluluğumuzun şahidi, üzüntülerimizin yasını tarih boyunca tutan bu topraklar için artık hizmet etme zamanı.

Serik’imizin yüz ölçümü 1.220.000 dekardır. 630.000 dekar orman alanı, 435.000 dekar tarım alanı mevcuttur. 22 km kıyı şeridimizle bugün turizmin can damarıdır. Turizm ve tarımın beraber şekillendiği Serik’te 57 bin kişi tarımdan geçinmektedir.

Siz değerli misafirlerimiz, yaptığımız çalışmaların sonucu alanında uzman kişilerden oluşan Serik 1.Tarım Sempozyumuna hepiniz tekrardan hoş geldiniz. İnşallah Serik’imizin geleceği açısından hayırlı olur. Sempozyumumuz, umarım çiftçimizin Dünya pazarına açılımını sağlayacaktır. Emeği geçen ve destek veren başta; Almanya Türk İş Adamları Derneği Başkanı Mustafa Baklan’a, Almanya IK Genel Başkanı Dr. Latif Çelik’e ve Alman Yetkililere, teşekkür ederim”dedi.

N75A8843

İki oturumlu yapılan Sempozyum da; İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Çömezoğlu, “Serik’ te Tarım Ürünlerinin Durumu ve Güvenli Gıda” KACO New Energy Türkiye Sorumlusu Nedret Ünlü, “Üreticilerin kendi enerjilerini üretmeleri projesi”,
Selçuk Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Peker “Yerel ürünlerin ihracatında toplum tarım desteği modeli”, Akdeniz Üniversitesi'nden Yard. Doç. Dr. Figen Ceylan "Tarım ürünü pazarlamaları” Alman Uluslararası Pazarlama Müdürü Stephanie Palm “Serik ürünlerinin Thein-Necrak pazarlarına açılması” Mannheim Ekonomik Kalkınma Müdürü Wolfgang Miodek "Serik ilişkilerinin geliştirilmesi” Baktat Şirketler Grubu Başkanı Mustafa Baklan “Serik tarım ürünlerinin Almanya pazarına ulaştırılması” konularında sunum yaptılar.

Sunumunda İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Ççmezoğlu, rakamlarla Serik ilçesinin bitkisel, hayvansal ve su ürünleri üretim durumlarını ortaya koyarak 707 Milyonluk bir üretim gerçekleştirildiğini, Antalya taze meyve ve sebze ihracatında Rusya Federasyonundan sonra ikinci sıralarda Almanya’nın geldiğini belitti. Çömezoğlu tarımsal altyapıdan ve pazarlama durumundan da bahsederek, çıkarılan yeni yasalarla üretimlerin kayıt altına alındığını, pazara sunulan ürünlerin kimliklendirildiğini, geriye dönük izlemelerle hatalı üretim yapanların tespit edilebildiğini belirtti. Sunumunda Çömezoğlu, kayıt ve izleme, kontrol ve denetim, eğitim çalışması ve teşvik uygulamaları ile gıda güvenliğinin sağlanmaya çalışıldığını, 2014 yılında yaş meyve ve sebzeden 1241 numune alındığını, 8 numunede olumsuzluk tespit edildiği, kalıntı durumunun binde 6 düzeylerinde olduğunu belirtti.

Sempozyumun ardından Serik Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık, katılımcılara Yörük Poşusu, Katılım Belgesi ve çeşitli hediyeler verdi. Türk İşverenler Derneği Başkanı Mustafa Baklan’da Serik Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Çömezoğlu’na dernek plaketlerini takdim etti. Daha sonra sempozyuma katılanlara Domates ve Kekik üretim seraları gezdirildi.

N75A9083spot 32 spot 33 spot 34 spot 35